* Stockholmsligan 12 (2023-2024)
Tabell
Lag |
M |
V |
O |
F |
P |
1 |
Vendelsö BK C |
8 |
3 |
0 |
5 |
6 |
2 |
Fyrishof BK/BC Pegasus B |
1 |
1 |
0 |
0 |
2 |
3 |
Djurgårdens IF D |
1 |
1 |
0 |
0 |
2 |
4 |
Kägeljägarna BK |
1 |
1 |
0 |
0 |
2 |
5 |
United BC B |
1 |
1 |
0 |
0 |
2 |
6 |
Concordia IF BK |
1 |
1 |
0 |
0 |
2 |
7 |
JIF Hagalund C |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
8 |
Team X-Bowlers BC B |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
9 |
Bk Ax C |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
Match
13 - 6
Bowling Bull Jakobsberg
15 oktober 2023
12:00
Referat
Referat: Kägeljägarna BK - Vendelsö BK C
C-lagets ungdomar fick denna gång bege sig till Jakosberg för att möta Kägeljägarna.
Efter att ha tagits sig dit och sedan värmt upp var det dags att börja räkna pinnar.
I första serien fick Tobbe H en riktig smakstart och dängde dit en 193 serie vilket även vann bordet. Även lillbrorsan Joakim H fick in en bra serie på 154. Tyvärr räckte den inte riktigt till seger och även om både Emmy och Mika gjorde sitt bästa så fick Vendelsö se sig besegrade i första serien som slutade 4 - 1 efter en slagniing på 601 - 560.
Även om första serien bjudit på en tuff start så var det ändå ganska jämna poäng lagen emellan och Vendelsö var inställda på att försöka vända matchen.
I andra serien så fortsatte Tobbe H att leda laget i att slå ned pinnarna och hans 147 serie räckte till poäng. Även Joakim H vann sitt bord men med minsta möliga marginal om en pinne!!!! Mika spelade bra och slutade på 141 pinnar, men tyvärr var hans motståndare lite bättre och serien slutade 3 - 2 efter en slagning på 601 - 510.
Vendelsös ungdomar fick nu ta i från tårna för att kunna vända matchen och vilket försök man gjorde!!!!
Joakim H dundrade in 177 pinnar, Tobbe H bidrog med 164 och Emmy som hade haft det motigt så här långt slog till med 158. Kägeljägarna gjode allt det kune för att värja sig och serien slutade med 2 bord vardera och en helt jämn och därmed oavgjord slagning för totalen.
Serien slutade alltså 2 - 2 efter 598 - 598.
I sista serien gjorde hela laget sitt bästa för att få till de där sista poängen, men laget behövde en grizzly för att vinna. Något som kan vara mycket svårt att få till. Efter att ha kämpat ända in i kaklet med Tobbe H i top för Vendelsö på 148 så var faktiskt det bara Emmy som fick bordspoäng efter en 141 pinnnars omgång.
Sista serien slutade som den första, 4 - 1 till Kägeljägarna efter en slagning på 579 - 531.
Vendelsö fick se sig besegrat trots att man inte vikit ner sig en tum och matchen slutade 13 - 6 efter en slagning på 2379 - 2199.
Bra kämpat av C-laget även om det denna gång inte riktigt räckte hela vägen fram.
Nästa helg väntar Concordia i Brännkyrka och en ny chans till evig ära bland käglorna.
Vid tangenterna
Ulf Dinnetz
Spelarstatistik
Utespelare
M Spelade matcher
P Poäng